RSS
A A A
Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy
To jest wersja archiwalna z dnia 09.07.2012, zobacz aktualną wersję tej strony.
Zmiany wprowadzono z powodu: aktualizacja

Rada Programowa

 

Anna Broniewicz jest historykiem, ukończyła studia magisterskie na Wydziale Humanistycznym UMK w Toruniu na kierunku historia, a w 1987 r. studia podyplomowe na tym samym kierunku. Następnie pracowała jako nauczyciel w Szkole Podstawowej nr 20 w Toruniu, a od 1988 r. do 1998 r. w Muzeum Okręgowym – Muzeum Mikołaja Kopernika w Toruniu na stanowisku adiunkta muzealnego.
W 1990 r. była jedną z fundatorek i założycielek Fundacji Przyjaciół Planetarium i Muzeum Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie od samego początku zasiada w Zarządzie. Fundacja samodzielnie zarządza toruńskim Planetarium, nie korzystając z dotacji budżetowych na bieżącą działalność. Fundacja realizuje swe statutowe cele skupione na popularyzacji astronomii także poprzez udział w Festiwalu Nauki i Sztuki, Nocy Naukowców, czy podczas różnorodnych imprez plenerowych, odbywających się na terenie Torunia.
Anna Broniewicz od czerwca 2011 r. jest dyrektorem zarządzającym Fundacji i odpowiada za realizację jej strategii rozwoju. Jest liderem projektu „Geodium” – nowej wystawy interaktywnej w ramach Centrum Popularyzacji Kosmosu „Planetarium – Toruń”, koordynuje proces inwestycyjny i prace nad scenariuszem oraz tworzeniem eksponatów wystawy. Jako historyk, prywatnie interesuje się problematyką etyczną, społeczną i zmianami kulturowymi w społeczeństwie.

 

Prof. dr hab. Bogusław Buszewski jest chemikiem, obecnie jest Prezesem Polskiego Towarzystwa Chemicznego (PTChem), wiceprzewodniczącym Komitetu Chemii Analitycznej PAN, członkiem korespondentem Austriackiej Akademii Nauk, członkiem rad wydawniczych 25 krajowych i zagranicznych czasopism naukowych i autorem albo współautorem 15 książek, licznych patentów (w większości już wdrożonych), wykładów i ponad 250 artykułów naukowych. Jest jednym z najczęściej cytowanych chemików w Polsce. Od 1994 r. zaczął organizować grupę badawczą na Wydziale Chemii UMK, od 2006 r. piastuje stanowisko kierownika Katedry Chemii Środowiska i Bioanalityki.
Prof. B. Buszewski jest również prezesem European Society for Separation Science (EuSSS) (2010-2014), pre¬zesem towarzystwa naukowego Societas Humboldtiana Polonorum (2007-2010 i 2010-2013), członkiem prezydium w Division of Environmental Chemistry of the European Association for Chemical and Molecular Science (EuCheMS).
Prof. B. Buszewski jest laureatem licznych nagród i wyróżnień krajowych i zagranicznych organizacji, w tym tytułu Doktora Honoris Causa. W październiku 2007 r. został wyróżniony przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej w ramach programu „Mistrz” (tzw. subsydium profesorskie). W 2009 r. został laureatem Nagrody Premiera RP za wybitne osiągnięcia w chemii.

 

Elżbieta Dzikowska - historyk sztuki, sinolog, podróżniczka, reżyser i operator filmów dokumentalnych, autorka wielu książek, programów telewizyjnych, audycji radiowych, artykułów publicystycznych oraz wystaw sztuki współczesnej. Wraz z mężem, Tonym Halikiem, zrealizowała około 300 filmów dokumentalnych ze wszystkich kontynentów dla Telewizji Polskiej oraz prowadziła popularny podróżniczy program telewizyjny „Pieprz i wanilia”.
Ordery i odznaczenia Państwowe:
• Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski,
• Złoty Krzyż Zasługi,
• Order Orła Azteków,
• Order za Wybitne Zasługi – dwukrotnie,
• Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

 

Dr hab. Jan Iwaniszewski jest fizykiem, wieloletnim pracownikiem Zakładu Mechaniki Kwantowej w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, specjalistą w zakresie fizyki statystycznej, optyki kwantowej oraz teorii układów dynamicznych.
Obecnie pełni funkcję Prodziekana ds. organizacji kształcenia na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK. Dr hab. Jan Iwaniszewski jest również uznanym popularyzatorem nauk przyrodniczych, jako koordynator z ramienia wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej projektu Regionalnych Kółek Fizycznych.
Dr hab. Jan Iwaniszewski koordynował dotychczasowe prace nad koncepcją wystaw planowanych do uruchomienia w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.

 

Dr n. med. Marek Jurgowiak - starszy wykładowca w Katedrze Biochemii Klinicznej Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, autor artykułów i prezentacji popularyzujących zagadnienia biologii, biochemii i medycyny, m.in. w pismach i magazynach: „Wiedza i Życie”, „Focus”, „Primum Non Nocere”, „Wiadomościach Akademickich”, „Postępy Biochemii”, „Kosmos”, „Gerontologia Polska”, „Gazeta Wyborcza”, a także autor książki - kompendium wiedzy dla uczniów szkół średnich "Biologia – przed egzaminem na akademie medyczne" PZWL, oraz wielu rozdziałów podręcznikowych nt. biologii i biomedycyny. Laureat VII edycji Konkursu Popularyzator Nauki 2011 (PAP i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego).

 

Prof. dr hab. Jerzy Łukaszewicz – chemik, dziekan Wydziału Chemii UMK. Kieruje Zespołem Modelowania i Syntezy Nowych Materiałów na Katedrze Chemii Materiałów Adsorpcji i Katalizy. Profesor Łukaszewicz był członkiem Rady Programowej projektu Centrum Nowoczesności. Jego zainteresowania związane są z detekcją par i gazów, fizykochemią zjawisk powierzchniowych oraz syntezą nowych materiałów . Jest autorem podręczników dla studentów, wielu patentów oraz kilkudziesięciu publikacji naukowych w renomowanych czasopismach.
Dr hab. Zbigniew Podgórski jest geografem, specjalistą w zakresie geografii fizycznej.
Obecnie pełni funkcję dyrektora Instytutu Geografii oraz kierownika Pracowni Dydaktyki Geografii na Wydziale BiNoZ UMK w Toruniu. Jest autorem licznych publikacji z zakresu geografii ziemi, dydaktyki geografii oraz popularyzatorem nauk o Ziemi.
Dr hab. Zbigniew Podgórski jest także członkiem Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Przedmiotów Przyrodniczych oraz Rady Programowo – Redakcyjnej biuletynu „Nauczanie przedmiotów przyrodniczych”. W Polskim Towarzystwie Geograficznym pełni funkcję zastępcy przewodniczącego Towarzystwa.

 

Dr hab. Zbigniew Podgórski jest geografem, specjalistą w zakresie geografii fizycznej.
Obecnie pełni funkcję dyrektora Instytutu Geografii oraz kierownika Pracowni Dydaktyki Geografii na Wydziale BiNoZ UMK w Toruniu. Jest autorem licznych publikacji z zakresu geografii ziemi, dydaktyki geografii oraz popularyzatorem nauk o Ziemi.
Dr hab. Zbigniew Podgórski jest także członkiem Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Przedmiotów Przyrodniczych oraz Rady Programowo – Redakcyjnej biuletynu „Nauczanie przedmiotów przyrodniczych”. W Polskim Towarzystwie Geograficznym pełni funkcję zastępcy przewodniczącego Towarzystwa.

 

Dr hab. Janusz Leon Wiśniewski jest chemikiem, informatykiem oraz pisarzem. Magister fizyki oraz ekonomii UMK, doktor informatyki na Politechnice Warszawskiej, doktor habilitowany chemii na Politechnice Łódzkiej.
Janusz L. Wiśniewski w latach 1979-1987 pracował w Ogólnouczelnianym Ośrodku Obliczeniowym UMK. Na stałe mieszka we Frankfurcie nad Menem, gdzie pracuje w międzynarodowej firmie informatycznej. Współautor pierwszego w świecie programu komputerowego AutoNom do automatycznego tworzenia systematycznych nazw organicznych związków chemicznych na podstawie ich wzorów strukturalnych. Współredaguje naukowe czasopismo informatyczne wydawane w Internecie. W latach 1999–2007 pracował na stanowisku profesora nadzwyczajnego w Pomorskiej Akademii Pedagogicznej w Słupsku.
Popularność przyniosła mu wydana w 2001 roku książka „S@motność w Sieci”. Kolejne książki Wiśniewskiego cieszyły się sporym zainteresowaniem. W 2002 r. wydał „Zespoły Napięć”, zaś w 2008 r. na rynku wydawniczym ukazała się książka autorstwa Doroty Wellman „Arytmia uczuć”, będąca wywiadem rzeką z Januszem Wiśniewskim. Jest stałym felietonistą miesięcznika „Pani”. Został uhonorowany w Alei Gwiazd w swym rodzinnym mieście Toruniu.

 

Izabela Ziętara – dyrektor Gimnazjum nr 3 im. Jana Pawła II w Toruniu, od lat aktywnie zaangażowana w działania zakresu edukacji formalnej i nieformalnej, m. in. jako nauczyciel z zakresu biologii, hydrobiologii i przyrody, wykładowca na studiach podyplomowych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika oraz nauczyciel w Prywatnym Liceum Ogólnokształcącym w Toruniu. Pod jej zarządem Gimnazjum uczestniczy w dużej liczbie projektów z dofinansowaniem unijnym, jego uczniowie brali również udział programie nauczania języka angielskiego Socrates, w partnerstwie z placówkami edukacyjnymi z Walii, Włoch i Niemiec.
W latach 2005 – 2007 zatrudniona na stanowisku doradcy metodycznego w Centrum Kształcenia Ustawicznego Toruńskiego Ośrodka Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli.
 



Opublikował: Paweł Zieliński
Publikacja dnia: 09.07.2012
Podpisał: Paweł Zieliński
Dokument z dnia: 27.01.2012
Dokument oglądany razy: 4 917